• כף עץ

ימים חמוצים - חלק ב - ממרח לימון כבוש ולימונצ'לו


זוכרים את זה שלפני מלא זמן הכנתי לימונים כבושים וגם לימונצ'לו? וזוכרים שאמרתי שבשביל דברים טובים צריך לחכות?

אז חיכינו וחיכינו ויצא שעבר לו זמן מה והלימונים הכבושים צעקו "הצילו" מתוך הצנצנת, והלימונצ'לו גם הוא הראה סימני בשלות משלו. אז הכנתי אותם...

אז הנה, קבלו את חלק ב' של מבצע הלימונים הגדול והארוך, שמסתיים כמובן ביציאת מצרים, ובאכילה משמחת.

חג שמח!

לימונים כבושים אה-לה אבא מה צריך + חמישה לימונים כבושים שישבו לפחות חודש בצנצנת. למתכון הבסיסי ראו פוסט חלק א "ימים חמוצים 23.1.14" + כוס עשבי תיבול ירוקים + כוס זיתים משובחים, רצוי ביתיים + שלוש שיני שום טרי + חצי כוס שמן זית + תבלינים: פלפל שחור, פלפל אדום או צ'ילי, כמון + צנצנת נאה ורחבה

מוציאים את הלימונים הכבושים מהצנצנת - הם רכים וחלקלקים ומבריקים. פותחים את החריצים ומוציאים את הגרעינים בקלות. חותכים לחתיכות של 1.5 סמ לערך. מוציאים מהזיתים את הגרעינים וחותכים גס. שוטפים את עשבי התיבול הירוקים. כאן אפשר לשחק ממש לפי הטעם - אני למשל חולת כוסברה, ויש אנשים שכוסברה עושה אותם חולים, אז אין בעיה לבחור: פטרוזיליה / טימין / אורגנו / עירית / רוקט / בזיליקום. העיקר שיהיה טרי וירוק וכדאי ורצוי לשלב כמה סוגים. קוצצים גס. מקלפים את שיני השום ופורסים לפרוסות דקות. מכניסים הכל לצנצנצת ומוסיפים את שמן הזית והתבלינים. מערבבים עם כף, ובעזרת סטיק טוחן טוחנים קלות, לא באופן מלא, כדי שיישארו חתיכות עסיסיות ולא יהפוך לנו לעיסה דחוסה.

חותכים את הלימונים הכבושים

מגלענים את הזיתים וחותכים גס

אחרי שהכנסנו הכל לצנצנת, מוסיפים את שמן הזית

טוחנים קלות תכולת הצנצנת עם הסטיק

אחלה

אז מה אפשר לעשות עם זה? הכל, בעצם. זה ממש כמו חומר גלם תבליני, שניתן להוסיף לסלט, לתבשילים, לסנדויץ' שווה, והולך מעולה ברוטב שלפסה.

לימונצ'לו כאן אין חוכמות. הלימוצ'לו חייב מינימום חודש ל"מנוחה" בצנצנת. כל שבוע נוסף יקפיץ את התוצאה הסופית. הלימונצ'לו הזה שכב בצנצנות בערך חודשיים וחצי. להשלמת המשקה צריך מים וסוכר. שימו לב לכוכביות - זהו עדכון של איך אני מכינה כיום את הלימונצ'לו, בצורה יותר מתחשבת בסביבה.

ממיסים 400 גרם סוכר* בקבוק ליטר וחצי של מים מינרלים**, זה לא צריך להגיע לרתיחה, אך יש לוודא שכל הסוכר נמס היטב בתוך המים תוך כדי ערבוב. מצננים את המים, ומעל מסננת שופכים את תכולת הצנצנת, המסננת תאסוף את קליפת הלימונים - אנחנו לא צריכים אותם יותר. מערבבים את הנוזל היטב ובעזרת משפך מחלקים לבקבוקים.

*(כאן במתכון הישן השתמשתי בסוכר לבן אך אפשר להשתמש בסוכר קנים אורגני שהוא פחות מעובד)

**כאן במתכון הישן השתמשתי במים מינרלים אבל היום כשאני יותר מודעת ומנסה לצמצם את הנזק של פסולת - אני משתמש במי גשמים שאני אוספת בקערות ומסננת בחיתול בד.

#עוגהכשרהלפסח #לימונצלו #ליקרלימונים #מצברייט #מציה #מציותמתכון #מצהמטוגנת #מצברייןמתכון #מצברייטמתכון #לימוןכבושמתכון #סלטלימוןכבוש

60 views0 comments

Recent Posts

See All