• רוני מכף עץ

מה הקשר בין אוכל לטבע?


יש יותר מתשובה אחת

​אם אתם עוקבים אחרי זמן מה, אולי נתקלתם בין שורותי במונח "תזונה עונתית", או "בישול עונתי". יכול להיות שזה מובן לכם, יכול להיות שזה מוכר לכם, ויכול להיות שאין לכם מושג מה אני רוצה מכם.

בפוסט הזה אני רוצה לספר קצת על תזונה עונתית ואיך היא משתלבת בחיים שלי.

לא למדתי רפואה סינית, ואני גם לא תזונאית קלינית, ובכל זאת, אני מרגישה מספיק קרובה לתזונה ומספיק קרובה לטבע בשביל לשתף אתכם בגישה הזאת ואיך היא באה לידי ביטוי בחיי.

איך מחילים? במשחק מילים

אני מוצאת את עצמי מפרקת ומחברת אותן כמו קוביות לגו, והנה שני רמזים לפירוש המונח (או אם תרצו - הפרשנות שלי):

1. nutrition - תזונה - מכילה בתוכה את האותיות של nature - טבע - וכאן הכל מתחיל.

2. תזונה - מזון - זן - מה שאנחנו אוכלים (תזונה) קשור כנראה לסוג (זן) היצורים שאנחנו.

בתזונה עונתית אני קודם כל מקשיבה לטבע. מה זה הטבע? הטבע זה אני, הטבע זה הסביבה שלי. זה הגוף שלי.

בדיוק כמו שבכל עונה הסביבה שלנו משתנה - כך גם הגוף שלנו, ואנחנו שבתוכו, משתנים. הדוגמה שאני הכי אוהבת לתת היא החורף. קר, ומסביב הכל קופא ועוצר, וכמו שעצים מסויימים נכנסים לתרדמת חורף ושומרים על האנרגיה של עצמם, כך גם אנחנו. אין זה פלא שבחורף קצת יותר קשה לקום בבוקר מוקדם מלאים באנרגיה ולצאת מהבית, כי אותו מקור אנרגיה משמש את כולנו, ומה לעשות, בחורף ה שמש זורחת עלינו זמן קצר יותר בכל יום, ולפי תנאי האקלים גם מעט פחות מחממת.

איך להתמודד עם הקור והקושי שבחורף?

להתמסר למה שקורה מסביב. אז אם קר, ויש פחות אנרגיה, למה לא להתכנס? למה לא לקחת את הזמן הקצר הזה, שנקרא חורף ארצישראלי, ולראות איך אפשר לחוות אותו במלואו, ובמיטבו.

ואיך זה קשור לתזונה?

כמו שמגיעים לארץ חדשה ומתחילים להכיר אותה דרך האוכל, כך אפשר להתחיל להכיר את העונה לפי האוכל שבאמת שייך אליה. זהו תהליך למידה שלוקח זמן, ומי שמעמיק בו נהנה מגילויים חדשים שאין להם סוף.

החסה מרירה? שימו לב מתי (רמז: לרוב לא בחורף).

תהליך הלמידה שלי על תזונה עונתית התחיל לפני שלוש שנים כשהקמתי את גינת הירק הראשונה שלי. זו הייתה התנסות שהוכיחה לי שיש ירקות שגדלים בחורף, ויש ירקות שגדלים בקיץ. באותה גינת חורף קטנה שתלתי חסות, ותרד, וגזרים, וכרובית, שממש אהבו את הקור והגשם. ואיך ידעתי את זה? כי לירקות היה טעם מדהים ועוצמתי - שונה מאוד מהירקות בחנות, והבנתי שזה קשור גם לגידול הביתי, אבל גם לזה שהם גדלים ונאכלים בעונתם.

גינת ירק זה נהדר, אבל...​​​​

רציתי יותר מזה, רציתי ממש להבין איך אוכלים מהטבע. ולכן באותה שנה החלטתי לצאת להרפתקאה והצטרפתי לקבוצת לקטים לטיול של ארבעה ימים, שבהם התנתקנו לחלוטין מ"העולם" והתחברנו לאדמה. בלי טלפון נייד, בלי ארנק, בלי פנס, בלי נייר טואלט ובלי אוכל בתיק. הניתוק יצר שקט ומקום להתחבר לטבע כמו שלא התחברתי מימי. התקיימנו רק מהפירות, העשבים והצומח שפגשנו בדרך - וזה היה נפלא!

המשכתי ללמוד ללקט בעצמי, וכך העמיק החיבור בין תזונה לעונה, בין טבע לאוכל. הבנתי שאם רוצים להנות מהמגוון שיש לטבע לתת בכל עונה - כדאי לצאת מהבית כמה שיותר. כי הטבע משתנה בהתאם למזג האויר והוא לא מחכה לאף אחד. אנחנו יכולים לעומת זאת לבחור להגיב אליו. למשל, למשך שבועיים בלבד אחרי הגשמים הראשונים אפשר להנות מנבטים של עשבי בר שונים. ובתקופה הקצרה של שיא החורף לצאת בקור ללקט סרפדים ולהתחזק מהם. עלי החוביזה ועלי בר נוספים יהיו מושלמים כשהם לא גדולים מדיי, ואספרגוס (ראו תמונות) - כדאי לחפש ביער מיד אחרי הגשם. הערנות ומהירות התגובה שלנו למה שקורה מסביבנו היא שלב הכרחי בחיזוק הקשר בין אוכל לטבע, בין תזונה לעונה.

חלף החורף, האביב והקיץ, ובחורף הבא פגשתי חקלאי אורגני (די חתיך), שהכיר לי כל מיני ירקות חורף מרגשים - כרשה, ואפונת שלג, ובאק צ'וי, וקייל. הוא היה מביא לי ארגז מלא במה שהשדה הניב באותו השבוע, ואני חגגתי במטבח.

אגב, בסוף התחתנתי איתו, אבל לא בגלל הירקות.

אז מה אוכלים בכל עונה?

כשעברנו לגור ביער מאכל העיסוק בגידול עצי פרי ושיחי תועלת, והאהבה שלי לטבע, לליקוט, ולירקות - גרמו לי להעמיק עוד יותר במה שקורה בכל עונה.

כבר יותר משנה שאני אוכלת ומבשלת בכל עונה רק ממה שגדל בה. במקרה של החורף הנה הכוכבים שלי:

הרבה עלים ירוקים - חסות, תרד, מנגולד, רוקט, פטרוזיליה, כוסברה ועוד.

עשבי בר מהסביבה - חומעה, חוביזות, עולש, עלי רקפת, מרוות ירושלים ועוד.

ירקות שורש - גזר, סלק, תפוחי אדמה, בטטות (בעונה הקצרה שלהן), ארטישוק ירושלמי, צנון, לפת, שורש סלרי.

כרוביים - כרוב, באק-צ'וי, קייל, כרובית, ברוקולי.

קטניות - פול ירוק, אפונת גינה, אפונת שלג.

וגם בצל יבש, שום, כרשה ובצל ירוק.

שפע.

רוצים ללמוד לבשל מירקות העונה? קראו עוד כאן

כן, אני יודעת שאפשר לקנות מלפפונים בחורף

ופה נשאלת השאלה - מה ההשפעה של תזונה עונתית? כמו בכל דבר - יש לה הרבה רמות. מקטן לגדול, מהכי קרוב להכי רחוק.

הכי קרוב - איך זה משפיע עלי:

​השפעה מנטלית - התזונה העונתית מחברת אותי לטבע. וזה גורם לי למצב רוח ממש טוב. במקום להתבאס מהגשם, אני שמחה שהוא הולך להביא המון ירוק.​​​

השפעה פיזית - אין דבר טוב מזה! הירקות שנאכלים בעונתם הם הכי בריאים, הכי טעימים, והכי מזינים. הטבע חכם והוא הכניס בהם בדיוק את מה שהגוף צריך באותה עונה. לא סתם ירקות שורש הם ממלאים ומחממים - זה מה שצריך כשקר. ולא סתם ירקות קיץ מלאים בנוזלים - שמצננים אותנו בחום.

ובואו נעזוב את עצמנו לרגע:

הכי רחוק - איך זה משפיע על הסביבה שלי?

אם מלפפון ועגבניה הם ירקות של קיץ - כנראה שמושקעת הרבה אנרגיה כשרוצים לגדל אותם בחורף. לבנות חממות, ולשנע ממקומות חמים יותר, למשל. או לשנות משהו בתכונות שלהם כדי שיהיו עמידים לתנאי מזג אויר אחרים, מה שמרחיק אותם מהמקור וגורע מהערכים התזונתיים שלהם. או העובדה ששומרים ירקות הרבה זמן מעבר לעונה שלהם - בקירור או על ידי הוספה של חומרים לא טבעיים. אם נחשוב לרגע על ההשפעה של זה עלינו ועל הסביבה, אולי נקודת המבט שלנו תשתנה מעט.

(קראמבל ירקות שורש - למתכון)

השורה התחתונה​​

אין לי את כל התשובות, ולמחקר שלי על תזונה עונתית יש עוד דרך ארוכה ללכת, אך אני מקווה שמשהו מתוך כל מה שסיפרתי כאן אולי נגע בכם. המאמר הזה מביא את הנסיון האישי שלי בתזונה שקשובה לגוף ולטבע - וזו השורה התחתונה מבחינתי. תצאו החוצה, תתנתקו מעט מן המסך. אפילו להוציא את הראש מהחלון לשתי דקות. תנשמו את האויר ותקשיבו. תסתכלו על השמים, על העצים, על העציץ במרפסת. מה קורה שם בחוץ? מה עולה בכם? מה הגוף שלכם מבקש? לכו עם זה, עד הסוף. הוא כנראה יודע.

רוצים להעמיק בתזונה עונתית? קראו כאן על סדנאות הבישול שלנו

#תזונהעונתית #בישולעונתי #ירקות #ליקוט #מתכוןירקות

249 views0 comments